لمینت ونیر

 

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت چیست؟

سوال رایج بیش از 2% از مشتریانی که می خواهند لبخند را بهبود بخشند و طراحی کنند این است که تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت چیست و چرا هزینه های آنها کاملاً متفاوت است؟ عموماً در جامعه ما وقتی صحبت از زیبایی دندان می شود منظور کامپوزیت، کامپوزیت روکش و لمینت همان لمینت سرامیکی است.

 لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت هر دو برای رفع زردی و بدشکلی دندان ها و طرح لبخند استفاده می شوند و در رنگ های دلخواه هر فردی از رنگ دندان گرفته تا روشن و بسیار سفید قابل استفاده هستند. برای دندان هایی که در لبخند قابل مشاهده است، به طور کلی توصیه می شود که تقریباً شش تا ده دندان در هر فک بالا و فک پایین را در برنامه درمانی قرار دهید. در هر دوی این درمان ها، در جلسه معاینه ابتدا دندان ها، ارتباط بین دندان های فک بالا و فک پایین با یکدیگر و ارتباط فک بالا و فک پایین با صورت فرد مورد بررسی دقیق قرار می گیرد تا امکان سنجی این درمان ها مشخص شود.

 

هر یک از این درمان ها ممکن است برای فرد در دسترس باشد. گاهی اوقات درمان اولیه قبل از روکش یا لمینت مورد نیاز است، مانند جراحی تراز کردن یا لیفت لثه برای یک یا چند دندان یا همه دندان هایی که در لبخند دیده می شوند. هیچ یک از این درمان ها قابل انجام نیست و ممکن است فرد به ارتودنسی قستی یا حتی جراحی ارتودنسی (ترکیبی از ارتودنسی و جراحی) نیاز داشته باشد.

 

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی پوششی است که از نوعی سرامیک ساخته می شود که بر خلاف ونیر کامپوزیت، ساخت و تحویل آن دو تا سه هفته طول می کشد. لمینت سرامیکی برای اصلاح بی نظمی، شلوغی، کوتاهی و بلندی، اصلاح رنگ دندان، شکستگی دندان، بستن فاصله بین دندان ها، بزرگ کردن دندان های کوچک، دندان های نامرتب و …. استفاده شده.

 

در اولین جلسه بعد از معاینه، اگر بتوان لمینت سرامیکی را برای فرد ساخت، قالب اولیه دندان ها تهیه و به لابراتوار ارسال می شود. در لابراتوار، تغییراتی بر اساس دیدگاهی که دندانپزشک و بیمار بیان می‌کنند (در مقابل بیمار به دست می‌آیند) روی قالب اعمال می‌شود و به کلینیک ارسال می‌شود. در جلسه دوم پس از بررسی و تایید نمونه ارسال شده توسط آزمایشگاه، برش، قالب گیری و ساخت پروتز موقت آغاز می شود که می تواند سه تا چهار ساعت طول بکشد. در جلسه سوم، تقریباً دو هفته بعد، لمینت های سرامیکی از آزمایشگاه ارسال می شود. پس از آزمایش در دهان و تایید توسط دندانپزشک و بیمار، فرآیند چسبندگی شروع می شود که ممکن است دو تا سه ساعت طول بکشد.

ونیر کامپوزیت:

روکش کامپوزیت پوششی است که توسط دندانپزشک در طی یک جلسه (تقریباً پنج ساعت برای هر فک) مستقیماً روی دندان ها قرار می گیرد و نیازی به برش و قالب گیری دندان ها ندارد و در همان جلسه تکمیل می شود. جنس این کامپوزیت های روکش، نوع خاصی از مواد ترمیم کننده آرایشی همرنگ دندان است که با مهارت و دقت بسیار با دانستن اصول زیبایی و آناتومی دندان و در صورت کارکرد صحیح و حرفه ای روی دندان ها قرار می گیرد. آنها با دقت جلا داده شده اند (در زمان ساخت) و به هیچ وجه باعث التهاب لثه یا بوی بد دهان نمی شوند و تغییر رنگ آنها در طول سال ها خفیف است.

 

 تفاوت بین کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی

  • متریال استفاده شده که دوام و استحکام بیشتری نسبت به نوع سرامیکی دارد.
  • مدت زمان لازم برای ساخت لمینت سرامیکی تقریبا دو هفته و برای ونیر کامپوزیت یک جلسه می باشد.
  • نیاز به تراش و قالب برای لمینت سرامیکی و عدم نیاز به تراش و قالب برای روکش کامپوزیت
  • عدم نیاز به پولیش لمینت سرامیکی و نیاز به پولیش در فواصل یکسال یا بیشتر برای ونیر کامپوزیت.

نتیجه نهایی اگر اصول زیبایی را رعایت نکنید لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندان به همان اندازه مخرب خواهند بود. به این معنی که به همان اندازه که کامپوزیت در صورت اجرای نامناسب توسط دندانپزشک می تواند مضر باشد، لمینت دندان نیز در صورت اجرای نامناسب و مطابق با اصول زیبایی نمی تواند نتیجه مطلوبی داشته باشد.

اما به طور کلی لمینت های سرامیکی از لمینت های کامپوزیت استحکام بیشتری دارند. علاوه بر این، لمینت‌های سرامیکی ظاهر طبیعی‌تری دارند و بیشتر شبیه دندان‌های طبیعی هستند که به دلیل خاصیت جذب نور و انعکاس نور پرسلن با مینا است. علاوه بر این، ثبات رنگ لمینت سرامیکی بسیار بالاتر و مقاوم است. مقاومت بیشتری در برابر محو شدن دارد که به دلیل مقاومت مواد آن است.

شاید بزرگترین مزیت ونیرهای کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی برگشت پذیری آنها باشد. لمینت سرامیکی نیاز به برش و شکل دادن به دندان های طبیعی دارد، البته به میزان کمتر، تا لمینت با دندان مطابقت داشته باشد، در حالی که ونیر کامپوزیت نیاز به حداقل آماده سازی دندان های طبیعی بیمار دارد که نشان می دهد بدون آسیب رساندن به بافت اصلی دندان قابل ترمیم است.

یکی دیگر از مزیت های کامپوزیت ونیر نسبت به لمینت های سرامیکی قیمت ارزان تر و در عین حال دستیابی به وضعیت مطلوب دندان ها می باشد. در نهایت باید گفت که بهترین راه برای تشخیص درمان صحیح کامپوزیت یا لمینت سرامیکی مراجعه به دندانپزشک و بررسی نیازها و نیازهای شماست، صرف نظر از نوع پرسلن یا کامپوزیت استفاده شده، قطعا هر دو روش می توانند زیبایی زیبایی را برای شما به ارمغان بیاورند

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

تماس با ما